varování: Veškeré informace jsou poskytovány bez záruky. Vše děláte pouze na vlastní riziko. Autor se zříká zodpovědnosti za případné škody vzniklé používáním jakýchkoliv souborů či informací uvěřejnených na tomto webu.

NokiaFree CZ

Základní rady, na které byste neměli zapomínat

Části firmwaru

V telefonu je firmware uložen ve flash paměti. Velikost téhle paměti se liší model od modelu. Jedno mají však všechny stejné. Začátek firmware je uložen od adresy 200000h. Celý fw se skládá ze dvou základních částí: MCU a PPM. Za těmito dvěmi částmi je ve flash paměti uložena ještě tzv. EEPROM.

MCU

Jak již bylo řečeno, vždy začíná na adrese 200000h. Tahle část je společná pro všechny jazykové mutace telefonu. Obsahuje řídicí instrukce, které vykonává procesor

PPM

Tato část následuje ihned za MCU. Pro každou jazykovou mutaci telefonu se vydává zvlašní verze. Obsahuje totiž informace specifické pro daný jazyk:

Obsah PPM:

Každá jednotlivá část má kontrolní CRC. Navíc jsou ještě dva kontrolní součty pro celé PPM a celé MCU. Telefon při zapnutí tyto CRC kontroluje. Pokud CRC nesedí, hlásí Contact service, nepřihlásí se do sítě nebo se po několika sekundách po startu resetuje.

EEPROM

Jde o část paměti, kam se ukládá veškeré aktuální nastavení telefonu (nastavení všech voleb, profilů, jazyka, loga operátorů,..). Obsahuje také, pokud ho telefon podporuje, telefonní seznam.

Pozor: Pokud při flashování přepíšete eeprom, příjdete o veškeré nastavení, ale hlavně o telefonní seznam!! Bacha na to.

Dopočítání CRC

Jak již bylo řečeno, firmware obsahuje kontrolní součty. Pokud provedete nějaké úpravy, CRC samozřejmě nebudou souhlasit. Existují dvě možnosti, jak tento problém vyřešit:

  1. korekní dopočítání CRC
  2. kill Check/FAID

První variantu, tedy korektní dopočítání, je možné provést pomocí PPM manageru. Nicméně myslím, že tím se dopočítají jen PPM součty. Navíc funguje spolehlivě jen pro mobily někdy do 3310. U nově vydaných to občas šlo, občas ne. Pokud tedy upravujete MCU nebo máte novější telefon, musíte se uchýlit k druhé variantě. Jde o to, že se upraví firmware tak, aby rutinu kontrolující CRC úplně přeskočil a ignoroval jí.

Osobně používám kombinaci obou variant. Nejdříve dopočítam součty a pak ještě provedu kill. Doporučuji tento postup: Otevřete program g3n0lite, otevřete v něm FLS a pak postupně klikněte na tlačítka Fixx all Checks, Kill FlashCheck/FAID, Kill MCU CHK. Pak FLS soubor samozřejmě zase uložte.

A na závěr...

© 2006 Martin Žaloudek, Klášterec nad Ohří Stránka byla (od 1.5.2006) otevřena 27108x, dnes x