varování: Veškeré informace jsou poskytovány bez záruky. Vše děláte pouze na vlastní riziko. Autor se zříká zodpovědnosti za případné škody vzniklé používáním jakýchkoliv souborů či informací uvěřejnených na tomto webu.

NokiaFree CZ

Úprava / přidání „napevno“ uložených melodií

Jak již název napovídá, existuje možnost, jak si přidat a pozměnit napevno uložené melodie v vašem firmwaru. Pomocí PPM manageru je možné exportovat a zpět importovat tyto melodie. Tuto volbu najdete v menu Tools -> TONE Chunk -> Export to melody files... (Import from melody files...).

Každá melodie se exportuje do jednoho souboru. Melodie jsou uloženy ve formátu RE. Tento formát není plně kompatibilní s formátem RTTL, který se používá, který ve skladateli (pokud ho Váš model telefonu má). Formát RE podporuje některé věci navíc, které RTTL neumí. Z tohoto důvodu většinou melodie nelze prevést tak, abyste je pak následně mohli do skladatele naťukat. Existují sice utility, které převod udělají ale výsledné melodie většinou hrají malinko rozdílně. Formát RE se interne používá při přeposílání melodí z telefonu na telefon (případně od operátora do telefonu). Skladatel je jen chabý nástroj, kterým lze formát RE jen částečně nahradit. Možná jste již také zkusili, že když Vám někdo poslal melodii a Vy jste ji následně otevřeli ve skladateli, tak zněla naprosto šíleně. Tak nyní už znáte příčinu :)

Naopak převést melodii z RTTL (skladatel) do RE není problém. V sekci ke stažení na to najdete nástroj.

Každá melodie formátu RE obsahuje svoje ID číslo. Pokud v PPM manageru kliknete v hlavním okně na - TONE, objeví se Vám seznam všech melodií včetně jejich názvu a zmíněného ID. Až si budete skládat vlastní sadu melodií, musíte dodržet následující pravidla:

Pokud do firmwaru vložíte dvě melodie se stejným ID, bude se stávat, že místo jedné melodie občas bude hrát ta druhá a naopak (prostě se nepodaří správně identifikovat která z melodií má hrát. Abyste tomuto zamezili, můžete použít jednoduchou metodu: Všechny vybrané melodie si uložte do zvláštního adresáře a očíslujte je příponou 000, 001, 002, ... v pořadí, jak je chcete mít v telefonu (např TotalCommander umí hromadné přejmenování a očíslování souborů). Potom použijte prográmek, Update RE ID, který jsem kvůli tomuto kdysi napsal. ID je totiž uloženo jako číslo hned někde na začátku souboru. Tenhle prográmek čísla upraví podle přípony, jakou jste souborům dali.

Ale pozor, program není žádným způsobem blbovzdorný (psal jsem ho jen pro svoje vlastní použití. V adresáři tedy nesmí být žádné jiné soubory než melodie. A všechny musí mít výše popisovanou příponu.

Každý telefon ale zvládne jen omezené množství melodií. A aby to nebylo jednoduché, tak každý telefon má tothle množství jiné. Pokud vložíte více melodií, tak se prostě jen nezobrazí. Jestli tam dělají i nějakou jinou neplechu, to nevím. Vždy jsem raději přebytečné (již nezobrazené) melodie z FLS souboru smazal.

Maximální počet melodií
3210 56 + 2 vlastní
3310 55 + 7 vlastních
3410 40 + 7 vlastních
5110 62
6150 54 (možná i více)

Pak stačí soubory zase pomocí PPM manageru importovat zpět do souboru s firmware, dopočítat CRC součty (doporučuji i killnout FAID) a nahrát zpět do telefonu.

© 2006 Martin Žaloudek, Klášterec nad Ohří Stránka byla (od 1.5.2006) otevřena 27108x, dnes x